Jak vybrat projektor
U projektorů se udává spousta údajů a ne každému je zcela jasné, co vlastně který údaj v praxi znamená. Pokusím se proto celou problematiku zjednodušit a vysvětlit. Nejdůležitějšími parametry při výběru projektoru je nativní rozlišení a svítivost.
Svítivost by měla být alespoň 3000lm ANSI pro normální vnitřní prostory s možností zatažení závěsů nebo žaluzií. Pokud není možnost místnost alespoň částečně zatemnit, pak je potřeba svítivost vyšší. Nároky na zatemnění se snižují při použití při výuce či firemních prezentací a naopak zvyšují při promítání videa či sportovních přenosů. Také platí že čím vyšší svítivost projektor má, tím větší obraz můžeme promítat.
Nativní rozlišení by mělo být alespoň 1024x768 a více, jinak je obraz kostičkatý, v případě zdroje obrazu s vyšším rozlišením i rozmazaný a má viditelný rastr. Také je potřeba zmínit, že projektory jsou uzpůsobené buď pro formát obrazu 4:3, nebo širokoúhlé 16:10 (16:9). Na domácí použití je dobré ještě vyšší rozlišení - např Full HD (tedy 1920x1080), ale nenechte se zlákat na Full HD projektory se svítivostí 2000 ANSI - to radši menší rozlišení, ale vyšší svítivost. Navíc většinou nemáte filmy v takové kvalitě, abyste toto rozlišení opravdu využili. POZOR! Maximální rozlišení projektoru je hodnota rozlišení, kterou je projektor ještě schopen zpracovat, ale jediné co udělá je, že toto vysoké rozlišení "rozmázne" do rozlišení nativního. Projektor má rozlišení vždy jasně dané a není ho možné měnit, stejně jako u LCD panelu. Proto by zdroj obrazu vždy měl do projektoru posílat právě obraz v nativním rozlišení. Pokud je rozlišení jiné, bude obraz horší i když budu do projektoru posílat obraz s vyšším rozlišením.
Kontrast je vlastně poměr svítivosti bílého a černého bodu za ideálních podmínek - tedy v naprosté tmě. Tento poměr bývá 3-10 000:1 a je tím vyšší, čím tmavší je tmavý bod a čím svítivější je bod bílý. V případě že ale promítáme v nezatemněné místnosti kam proniká denní světlo, je tento údaj víceméně nepodstatný, protože maximální dosažitelný kontrast stejně bude třeba jen 15:1, protože tmavý bod vlastně stejně není tmavý (uvědomte si že promítáte na bílou plochu, ne na černou). To jestli je maximální kontrast projektoru 3000:1 nebo 10 000:1 v tomto případě okem vůbec nepoznáte. Vysoký kontrast poznáte až ve velmi tmavém prostředí, kde černá bude opravdu černá a ne tmavě šedivá.
Technologie projektoru až tak zásadní není. Obecně se používají technologie DLP a 3LCD. Principem funkce ze zabývat nebudeme, spíše zmíním výhody a nevýhody.
DLP technologie je obecně levnější, výhodou může být vyšší kontrast, tedy černější černá, plynulejší zobrazení videa a méně viditelný rastr (mřížka) v obraze. Nevýhodou tzv. duhový efekt u ostrých hran, vyšší hlučnost a horší podání barev než u technologie 3LCD. Častou závadou je špatná synchronizace barevného filtru s obrazem, což způsobí šílené blikání obrazu všemi barvami. Někomu může také podprahově vnímat rychlé blikání RGB obrazů, což může v extrémních případech způsobovat nevolnost.
3LCD technologie má věrnější podání barev i ve světlejších prostorech, tišší chod, menší spotřebu energie a s tím související nižší zahřívání. Nevýhodou může být viditelnější rastr v obraze a světlejší černá.
Co je ovšem nejdůležitější - aby se DLP projektor vyrovnal čitelnosti 3LCD projektoru, měl by mít o cca 20% vyšší svítivost, což se projeví zejména podáním barev ve světlejších prostorech.
Projekční poměr udává vzdálenost projektoru od plátna při dané úhlopříčce. Čím je vyšší, tím dále projektor bude od promítací plochy. Výpočet vzdálenosti projektoru pro danou úhlopříčku je jednoduchý - projekční poměr x šířka obrazu v nativním rozlišení (ne úhlopříčka!) = vzdálenost projektoru. Projektory s krátkou a ultra krátkou projekční vzdáleností (tedy projekční poměr < 1) se používají zejména u interaktivních tabulí, v konferenčních místnostech a učebnách, protože přednášejícímu nesvítí do očí a nevrhá si tolik stínu na obraz. Tyto projektory mívají pouze digitální ZOOM, který doporučuji vůbec nepoužívat, protože se tím značně zhoršuje kvalita obrazu. Zejména ultrakrátké projektory je potřeba přesně namontovat a hraje zde roli i centimetr. Zde není vhodné vzdálenost projektoru počítat, ale je nutné se řídit pokyny výrobce projektoru.
U projektorů s normální projekční vzdáleností je tento údaj udáván intervalem - tedy např 1,6 - 2,1 a to z toho důvodu, že jsou téměř bez výjimky vybaveny optickým ZOOMem, který naopak můžete bez obav využívat.
Nabízíme prodej a montáž projektorů EPSON, HITACHI, NEC, SONY, OPTOMA a PANASONIC v nabídce je kompletní řada projektorů těchto výrobců. Pokud nenajdete zboží na eshopu, napište si o cenovou nabídku.
Pro aktuální nabídku projektorů nás navštivte na našem eshopu
copyright Ing. Martin Durchánek, šíření textů bez souhlasu autora zakázáno
design: jirimaly.cz