Zpomalení počítače je v naprosté většině případů způsobeno zavirováním počítače. Zavirovaný počítač je nejen pomalý, ale především ohrožuje bezpečnost vašich dat a přístupů - zejména pokud používáte elektronické bankovnictví. Velmi často viry počítač zpomalí tak, že není možné jej používat vůbec.
Co je to vlastně počítačový virus?
Virů je spousta typů, jejich rozdělení však pro tento článek není podstatné. Obecně se jedná o malý program, který naprosto neomezeně využívá výpočetní výkon vašeho počítače k vlastnímu šíření ve vašem počítači nebo na další počítače, odesílání přístupových údajů z internetu třetím osobám, ničení a napadání vašich dat, zobrazování otravných reklamních bannerů a vyskakování oken, nebo jen "nesmyslnému škodění". Obecně lze říci že virus může dělat opravdu cokoliv. Jako příklad rozmanitosti bych uvedl několik konkrétních virů:
Jeefo.a - Jeden z nejzákeřnějších virů, s kterými jsem se za 10 let své praxe setkal. Postupně napadá aplikace v počítači, zničí spustitelné soubory, sám sebe šíří do zbytku počítače a v případě připojení se replikuje i na vyměnitelná média. Tímto způsobem vám v okamžiku připojení zničí i data na záložním médiu, např. externím HDD. Projevuje se nejdříve tak, že programy které často používáte (Chrome, Firefox, MS Word...) přestávají fungovat a počítač jede během pár hodin od infiltrace na plné obrátky, protože virus pro své šíření využívá váš vlastní výpočetní výkon. Tento virus po cca dvou až třech dnech od infiltrace již není možné odstranit a jediné řešení je úplné smazání počítače a někdy i záloh z externích médií (pokud jste je po infiltraci byť na pár vteřin připojili). Do nechráněného počítače se v tomto případě tento virus dostal při vytváření prezentace do školy na téma antických hrdinů, tedy po kliknutí na naprosto nezávadný obrázek! Uživatel této nákaze nemohl nijak předejít (tedy kromě funkčního antivirového programu).
Conficker - Šíří se velice rychle pomocí USB a zejména počítačové sítě. Nakazí všechny nechráněné počítače v síti během několika vteřin, USB disk ihned po připojení. Způsobuje ztrátu výpočetního výkonu počítače a je velmi nebezpečný tím, že odesílá vaše data třetím osobám. Bez antivirového programu jen velmi těžko zjistíte, že je váš počítač tímto virem napaden, protože nemá žádné dramatické projevy. Tuto nákazu většinou odhalí návštěva, které u Vás v počítači použila flashku a doma pak po připojení do chráněného počítače tuto nákazu odhalil funkční antivirový program.
BadTrans - Tento virus je jiný než dva předchozí. Způsobuje, že při psaní s českou diakritikou zdvojuje háčˇky nad písmeny. Zdálo by se žˇe o nic nejde, ale pro užˇivatele je to velice npřˇíjemné. (a stačˇí :) ) Navíc jakákoliv nákaza otevírá cestu dalším nákazám, proto počítač většinou po prvotní nákaze velice rychle napadají další viry. Vlastní chování virů není nijak omezeno a není ani většinou možné zjistit co virus vlastně v počítači dělá. Není vyjímkou, že při odvirování počítače se nalezne třeba 160 virů!!! Tento konkrétní virus se z počítače odstraňuje velmi těžko, většinou je nutné počítač přeinstalovat.
Samostatnou kapitolou jsou teď aktuálně velmi nebezpečné viry posílané emailem. Po otevření přílohy emailu, který se tváří jako objednávka z e-shopu, nebo jako výzva k zaplacení dluhu je Váš počítač okamžitě infikován.
Virů jsou miliony druhů a každý den vznikají nové. Důležité však je, že nebezpečné jsou všechny.
Jakým způsobem se počítač zaviruje?
Odpověď je jednoduchá, velice snadno a velice rychle. Stačí použít USB flashku, kliknout na přílohu emailu, nebo jednou kliknout v internetovém prohlížeči. Rozpoznat na internetu odkaz s virem není možné, a nevyhnete se mu ani v případě, že nikdy nenavštěvujete stránky s nebezpečným obsahem. Existují také viry, které se šíří automaticky v rámci jakékoliv počítačové sítě. Na určitých stránkách (nelegální stahování dat, erotika, sportovní výsledky a sázení, online hry, atd..) je riziko nakažení nechráněného počítače tak vysoké, že hraničí s jistotou. Velmi jednoduché je také zavirovat si počítač na sociální síti.
Je potřeba chránit mobilní zařízení?
Ano, chytré telefony a tablety s přístupem na internet se mohou zavirovat také velice snadno. Pokud používáte mobilní zařízení pro přístup do internetového bankovnictví, pak je ochrana antivirovým programem nutností. Pro domácnosti existuje cenově výhodné řešení pro ochranu jak počítačů, tak mobilních zařízení (více na konci této stránky).
Za jak dlouho se zaviruje nechráněný počítač?
Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. Někdy je to během prvního dne připojení k internetu, někdy je to otázka týdnů či měsíců. S jistotou lze však říci že k zavirování nechráněného počítače dojde vždy, je to jen otázka času. Uživatel může svým chováním riziko nákazy nechráněného počítače snížit, ovšem nemůže nákaze žádným způsobem předejít či zabránit.
Jak poznám že mám počítač zavirovaný?
Obecně to nelze říci, někdy jsou projevy nepřehlédnutelné, jindy se virus neprojevuje nijak viditelně. Každopádně pokud je počítač nechráněný a je pomalý, chlazení hučí na plné obrátky i když na něm nepracujete, při otevření internetového prohlížeče se vám otevírají nová okna nebo vyskakují stále otravné reklamy. Prostě pokud se počítač chová jakkoliv nestandardně - je zavirování vašeho počítače velmi pravděpodobné.
Obrana proti virům?
Obrana je velice jednoduchá a existuje jen jediný způsob - funkční antivirový program. Slovo funkční uvádím zcela záměrně. Na internetu stáhnete mnoho "antivirových programů", které jsou zadarmo a hlásí Vám, že váš počítač je plně chráněn. Z praxe však mohu s klidným svědomím říci, že žádný z nich nefunguje a mnohdy se mi zdá že snad sami viry přitahují. Většina totálně zavirovaných počítačů, které mi přijdou pod ruku, mají funkční a aktualizovaný antivirový program (zejména Avast, popř. McAfee), přesto funkční antivirus najde 70 virů. Pokud žijete v přesvědčení, že tyto "antivirové programy" váš počítač ochrání, jste na omylu. Pokud chcete alespoň provizorní ochranu počítače zdarma, použijte Microsoft Security Essentials. Není to sice 100% ochrana, ale většinu virů zachytí. Avastu zdarma se vyhněte obloukem! Samostatnou kategorií jsou rádoby antiviry, které jsou samy virem. Křičí na Vás z pravého dolního rohu že máte napadený počítač a že to za nějaký obnos vyřeší. V tomto případě rozhodně nic neplaťte a předejte počítač neprodleně odborníkovi.
Jakým způsobem se tedy zavirování opravdu bránit?
Opravdu funkční antivirus není zadarmo, takový bohužel neexistuje. Osobně doporučuji ESET NOD 32. Tento antivirus ochrání váš počítač vždy a proti jakékoliv nákaze. Za dobu své praxe jsem se nesetkal ještě ani jedinou s tím, že by nějaký virus tento antivirový program překonal a ve všech oficiálních testech je celosvětovým lídrem. Levnější a přesto velmi funkční antivirus je AVG, který máme také v nabídce. Pro zajímavost si prohlédněte výsledky testů nejuznávanější organizace Virus Bulletin: ESET | AVG a pro porovnání Avast - jedná se ale o plnou placenou verzi, ne verzi zdarma!
Pozor: spousta lidí žije v domnění, že po expiraci licence antivirový program pouze přestane stahovat aktualizace. Toto je omyl, antivirový program přestává fungovat úplně, počítač je od prvního dne po expiraci licence naprosto nechráněný. Toto je pro představu výsledek po jednom měsíci od vypršení licence antiviru Norton Security.
Co když už je počítač zavirovaný?
V tom případě na nic nečekejte, tato situace se řeší tím lépe a levněji, čím dříve se nákaza odhalí. Spousta lidí počítač radši přeinstaluje, což může být časově velmi náročné a hrozí zde ztráta dat. Vše je nutné pro uživatele znovu nastavit a nezřídka je také problém s tím, že uživatel z nějakého důvodu již nevlastní legální kopii Windows nebo některou z nainstalovaných aplikací. Většinou je možné počítač vyčistit bez přeinstalování systému a uvést operační systém do původního stavu. Opravdu je možné počítač vyčistit a zrychlit tak, jako by byl nově nainstalovaný, výjimku však tvoří velmi zákeřné virové nákazy - dopředu tedy nelze časovou náročnost odhadnout. Typicky u nás stojí vyčištění a odvirování počítače 300 - 700Kč. U zákeřných virů a s nutností záchrany důležitých dat se však cena za opravu může vyšplhat do tisíců korun.
Dočetli jste až sem a váš počítač není chráněný? Potom nás kontaktujte a vybereme nejvhodnější řešení. ESET nabízí cenově přijatelné řešení pro domácnosti (3 licence na PC + 3 licence pro smartphone za 1511Kč), dále jsou poskytovány velké slevy pro studenty, ZTP, TP, důchodce a školství.
copyright Ing. Martin Durchánek, šíření textů bez souhlasu autora zakázáno
design: jirimaly.cz