Projektory pro domácí kino

 

Spousta lidí si řekne, proč kupovat do obýváku projektor, když mám televizi s úhlopříčkou 120cm, vždyť obraz je velký dost! Ano, obraz vám stačí, plocha obrazu je přibližně 0,7m2. Ovšem na plátně s úhlopříčkou 150" (380cm)  není obraz 3x větší, jeho plocha je cca 6,2 m2, to znamená že obraz je téměř 9x větší než na televizi. Kdo někdy takový komfort doma vyzkoušel, již mu sledování filmů na "pouhé" televizi stačit nebude. Zážitek z takového promítání si pak můžete dopřávat každý večer a ohromíte nejednu návštěvu. Navíc ceny projektorů pro domácí kino již klesly na takovou úroveň, že jejich pořízení nebývá dražší, než pořízení velké televize.

 

Provozní náklady na projektor dnes již nejsou nijak vysoké. Největším strašákem je životnost lampového modulu. Výrobci udávají životnost kolem 4000 hodin, v EKO režimu ještě více - ovšem kdo by používal EKO režim, potom co dal nemálo peněz za kvalitní projektor. 4000 hodin znamená cca 2500 filmů - tedy 7,5 roku, pokud budu sledovat jeden film denně každý den v roce. I kdyby životnost lampy byla poloviční, vydrží Vám většinou po celou dobu životnosti projektoru. Nová neoriginální lampa se dá poté pořídit od 2000Kč. U uzavřených DLP systémů není třeba měnit filtry

 

V předchozím článku o projektorech jsem se věnoval zejména projekci v profesionálním prostředí, tedy učebny, konferenční sály atd. Prostředí učebny či konferenčního sálu je však poměrně hodně odlišné od toho domácího, stejně tak je odlišný způsob využití i nároky na kvalitu obrazu či hlukový komfort. Rozdílné tedy budou i parametry pro výběr projektoru pro domácí kino.

 

Svítivost

Svítivost u profesionálního využití projektoru jsem označil jako nejdůležitější parametr. U domácího kina je svítivost také důležitá, ale vzhledem k rozdílnému prostředí ne tolik, jako u projektoru např v učebně. Pro domácí kino je naprosto nezbytné mít možnost místnost zatemnit, nebo už jste snad někdy byli v kině kde byla okna? Právě z toho důvodu není potřeba tak vysokých hodnot svítivosti projektoru, jako v běžných osvětlených místnostech. Projektory pro domácí kina mívají svítivost kolem 3000lm, ale je možné použít i projektory s 2500lm. Čím nižší svítivost projektoru, tím více musíte zatemnit místnost ve které promítáte.

 

POZOR! pro domácí kina nejsou vhodné projektory s vysokou svítivostí (4000lm a více), protože svým vlastním svitem celou místnost osvítí a tím ztrácíte kontrast obrazu. Černá je na bílém plátně opravdu černá, pouze pokud je okolo tma. Další možnost jak docílit černější černé, je použít plátno s gainem menším než 1.0 - tedy plátno šedivé.

 

Kontrast

U běžných projektorů jsem tento údaj nazval jako nepodstatný, ale u projektorů domácích naopak podstatný je. Tato hodnota vlastně udává jak černý bude černý bod. Čím je poměr vyšší, tím tmavší bude černá ve tmavých scénách filmu. JENŽE! ono to není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Výrobci do katalogů píší šílená čísla v desetitisícíh ku jedné, ale v praxi projektory dosahují kontrast sotva stovek ku jedné. Obecně lze říci, že projektory s technologií DLP mívají lepší kontrast než projektory LCD, což platí zejména u základních modelů. Například model EPSON EH-TW5200 (cca 19 000Kč) má udávaný kontrast krásných 15 000:1, byl však obětí testování časopisů dTest 8/2014 a Computer 3/2015, kde se shodli na tom, že i pouhým okem je vidět že černá není černá a naměřili mu nejhorší hodnotu kontrastu v celém testu a to 57:1. Ostatním projektorům byly naměřeny hodnoty kontrastu kolem 110-118:1, přestože udávané hodnoty byly 10 - 75 000:1. Dražší model EPSON EH-TW6600 (cca 35 000) si vedl mnohem lépe a test v časopise Computer 3/2015 dokonce vyhrál.

 

Nativní rozlišení

Pro domácí kino je potřeba alespoň rozlišení WXGA - 1280x800. Video v HD kvalitě z běžného set top boxu má rozlišení 1280x720 (720p), ořízne se horní a dolní proužek a projektor promítá obraz právě v tomto rozlišení bez ztráty kvality. Některé WXGA projektory umí přehrát i FullHD - 1920x1080 rozlišení (pak je to hodnota maximální rozlišení), ovšem pouze tak, že přepočítají obraz na HD a tím dojde ke ztrátě kvality a ostrosti obrazu. Pokud však máme Blu-ray přehrávač či satelit s FullHD rozlišením, bude lepší volbou také projektor s FullHD rozlišením, kterých je již na trhu dost i za rozumnou cenu. Projektory mohou mít i vyšší rozlišení, těmi se však kvůli ceně a nedostupnosti takto kvalitního zdroje signálu zabývat nebudeme.

 

Hlučnost

Tento parametr jsem v článku o profesionálních projektorech úplně vynechal. Většina projektorů není tak hlučná, aby nás rušila při výuce nebo sledování hokeje v restauraci. Při tichých scénách filmu však hučení projektoru za zády může být nepříjemné. Hlučností trpí zejména levné LCD projektory - viz další odstavec. Spousta lidí netuší, že hlučnost udávaná v dB je logaritmickou veličinou. V praxi to znamená že mezi hlučností 30 a 33dB nebude rozdíl 10%, ale dvojnásobek. Každé tři decibely navíc vždy znamenají dvojnásobný hluk oproti předchozí hodnotě.

 

DLP vs LCD

Většina FullHD projektorů se vyrábí technologií DLP, ale existují i výjimky. Nevýhodou LCD FullHD projektorů je nutnost velkého a složitého LCD čipu, který zvyšuje nároky na lampu a nutnost chlazení. Tím se značně zvyšuje hlučnost projektoru. Navíc jak již bylo napsáno, LCD projektory trpí nedostatkem kontrastu. Problém se snaží vyřešit takzvanou dynamickou clonou, která v tmavých scénách filmu ztmaví obraz. To bývá ovšem doprovázeno slyšitelným zvukovým projevem a náhlou viditelnou změnou světlosti obrazu. DLP projektory zase trpí takzvaným duhovým efektem. Některé projektory tím trpí více, jiné méně - každopádně se velmi špatně definuje nebo měří. Ještě horší je to, že někteří jedinci ho vnímají intenzivně, jiní ho nevidí na tom samém projektoru vůbec. Jinak platí veškeré výhody či nevýhody uvedené v předchozím článku. U FullHD projektorů si troufám říci že až na výjimky je technologie DLP lepší volbou, ale rozhodně je lepší volbou u levnějších modelů.

 

Spolehlivost

Na trhu je spousta výrobců a v dnešní době internetových srovnávačů se předhánějí o katalogové parametry a nízkou cenu. Bohužel bývají tyto parametry značně nadhodnocené. Tím teď nemyslím výše uvedený EPSON, který krom kromě tohoto nejlevnějšího modelu dělá dobré projektory, ale zejména tři nejlevnější výrobce, které si jistě každý dohledá. Těmto výrobkům je lepší se vyhnout, a to zejména z důvodu nízké životnosti (bílé mrtvé body po roce používání, případně rozostřený obraz, atd..).

 

Ozvučení

Toto téma je minimálně na nový článek. Kvalitní ozvučení filmu je stejně důležité, jako kvalitní obraz.

 

 

Pro aktuální nabídku projektorů  nás navštivte na našem eshopu

 

 

 

 

 

 

 

design: jirimaly.cz