Šíťová datová úložiště NAS (Network Attached Storage)
NAS je velmi silný a efektivní nástroj pro sdílení, zabezpečení a správu vašich dat. Své využití najde v domácnosti jako multimediální centrum, ale hlavně v malých a středních firmách pro sdílení dat mezi zaměstnanci, kde může nahradit drahý, energeticky náročný a na správu složitý server. Zároveň NAS ohlídá, že o žádná důležitá dat nepřijdete. NAS je váš vlastní privátní cloud, do kterého můžete bezpečně přistupovat odkudkoliv kde máte k dispozici internetové připojení a z jakéhokoliv zařízení.
Vaše data jsou v bezpečí.
NAS používá vždy minimálně dva pevné disky. Dělají se i levnější NASy s jedním diskem, ty však k používání nedoporučuji, snad jedině v domácích sítích. U NASu s dvěma a více disky je možné nastavit mimo jiné takzvané zrcadlení (neboli RAID 1, což je nejčastěji používaná konfigurace). V tomto nastavení jsou veškerá uložená data zároveň fyzicky na obou dvou discích. Při selhání jednoho disku NAS ohlásí chybu, vyměníte jeden disk a data se opět automaticky duplikují na nový disk. Selhání obou disků najednou je velice nepravděpodobné a v praxi jsem o takovém případu neslyšel. Nevýhodou je, že tímto přicházíte o polovinu kapacity, takže pokud použijete například dva disky a kapacitě 1TB, máte výsledně pouze 1TB místa pro vaše data. Bezpečí vašich dat však tuto nevýhodu hravě přebije.
Vaše data jsou Vám kdykoliv a odkudkoliv k dispozici.
K datům můžete velice snadno přistupovat buď pomocí specializovaných aplikací od výrobce NAS, nebo ještě snadněji po nastavení vzdáleného síťového disku ve Windows 8.1 přímo v okně "počítač" pracujete s daty jako s lokální pamětí. Uživatel při slušném připojení k internetu v podstatě nepozná že data jsou od něj fyzicky vzdálena klidně stovky kilometrů. Způsobů připojení k NAS je několik a záleží vždy na konkrétních požadavcích a preferencích klienta. Veškerá komunikace po síti může být samozřejmě šifrována.
Uživatelská oprávnění.
Disk je možné rozdělit na více sekcí, do kterých můžou přistupovat pouze pověření uživatelé. Typicky je disk rozdělen na část pro zaměstnance a část pro vedení, popřípadě má každý uživatel svou soukromou složku s vymezenou velikostí a zároveň má přístup do složky sdílené pro výměnu dat mezi zaměstnanci. Je také možné nastavit přístup k určitým sekcím pouze z vnitřní sítě a podobně.
Multimediální centrum.
V domácnosti může NAS najít využití jako multimediální server např. pro streamování videa do vaší televize pomocí protokolu DLNA. Samozřejmě musí protokol DLNA podporovat také vaše televize.
Další funkce.
NAS může být dle požadavků vybaven sadou pokročilých funkcí, jako například automatická záloha vašich zařízení, hudební přehrávač, organizér vašich fotografií a jejich sdílení na sociálních sítích, propojení s jinými cloudy jako jsou DropBox nebo Google drive, některé NAS se také mohou propojit s Vaší stávající doménou a používat účty přímo z Vaší Active Directory. Dále je také možná používat NAS jako vlastní web server. Vše závisí na konkrétních požadavcích klienta.
Kolik to stojí?
NAS se dá pořídit od cca 2500Kč, vybavený firemní NAS pak kolem 8000Kč. Pevný disk do NASu o velikosti 1TB stojí cca 2000Kč (WD Red). Zde je naprosto nevhodné použití běžného pevného disku, stojí sice cca polovinu, ale není stavěný na 24h provoz. Instalace je dle požadavků od 0,5hodiny do cca 3hodin. Kalkulaci konkrétního řešení provedeme na vyžádání.
D-Link DNS-320: základní NAS, DLNA
Seagate Business Storage NAS: základní firemní NAS pro kanceláře a malé firmy, automatické zálohy PC, DLNA
WD My Cloud EX4: připojí se k doméně a využívá vaše Active Directory
copyright Ing. Martin Durchánek, šíření textů bez souhlasu autora zakázáno
design: jirimaly.cz